Виникли питання? Залиште свої контакти, і ми вам зателефонуємо

  Головна Блог Думка лікаря
  (авторські статті)
  Відшарування сітківки ока

  Відшарування сітківки ока

  Сітківка — це тонка оболонка, що розташована між склоподібним тілом та нервовою оболонкою ока. Саме вона сприймає світло та перетворює його на нервові імпульси, котрі надсилають інформацію до головного мозку, яку ми усвідомлюємо як картинку.

  Відшарування сітківки — це відокремлення цієї світлочутливої оболонки від нервової оболонки ока. Оскільки сітківка відшаровується, тобто перестає «щільно прилягати» до склоподібного тіла чи нервової оболонки, то в цьому місці вона перестає сприймає світло. В свою чергу, несприйняте світло не може перетворитись на нервовий імпульс і таким чином з’являються «пробіли» в картинці, а ми перестаємо чітко бачити світ.

  Небезпека в тому, що не надто серйозне, на перший погляд, порушення зору, може швидко прогресувати та спричинити повну втрату здатності бачити.

  Саме тому дуже важливо бути інформованими та вміти розрізняти симптоми відшарування сітківки ока:

  1. Сіра або чорна «пелена» перед очима, котра не зникає після протирання чи промивання ока.
  2. Звуження периферичного зору.
  3. Втрата центрального зору (поява «плями перед оком» чи викривлень ліній).
  4. «Черв’ячки», «мушки» та «спалахи», котрі є не короткочасним явищем (кілька хвилин), а постійно з’являються «перед очима».
  5. Раптове різке погіршення чи часткова втрата зору.

  Якщо ви помітили у себе хоча б один із перелічених симптомів —  якомога швидше зверніться до офтальмолога. Це допоможе врятувати ваш зір!

  Причини відшарування сітківки ока

  Ви вже знаєте, на які симптоми звертати увагу. Але не менш важливими є причини, котрі можуть викликати захворювання сітківки ока. Якщо після прочитання наступного тексту виявиться, що ви у групі ризику, радимо проходити періодичні профілактичні обстеження. Тоді лікування пошкоджень сітківки ока може стати в рази ефективнішим, адже спеціалісти зможуть виявити їх на етапі, коли симптоми ще не з’явились.

  Отож, найпоширенішими факторами ризику є:

  • Механічна травма ока чи голови загалом.
  • Наявні дегенерації сітківки.
  • Відшарування скловидного тіла (заднє).
  • Міопія.
  • Дистрофія сітківки.
  • Цукровий діабет. Діабетична ретинопатія.
  • Запальні захворювання ока (хоріоретиніти, увеїти, склерити та ін.).
  • Гіпертонічна хвороба. Часті гіпертензивні кризи.
  • Важкі фізичні навантаження.

  Діагностика відшарування сітківки ока

  Діагностика сітківки проводиться лише професійним офтальмологом на базі медичного центру. Лікар повинен вислухати ваші симптоми, провести базове обстеження, а також — ретельний огляд очного дна.

  Базове обстеження необхідне в будь-якому випадку, адже схожі симптоми можуть свідчити про різні захворювання. Якщо це обстеження не буде показовим — лікар призначає ультразвукову діагностику ока. Особливо актуальною вона буде, якщо у вас уже є рубці на рогівці, помутніння чи катаракта.

  Лікування відшарування сітківки ока в МЦ Oculus

  Зазначимо одразу, що не існує медикаментозного лікування пошкоджень сітківки ока. Так, усі ми боїмось оперативного втручання і намагаємось відкладати якомога довше будь-яку операцію. Проте, не варто так ризикувати із проблемами зору. В таких ситуаціях час грає проти вас. Тим паче, що лікарі нашого медичного центру — досвідчені офтальмологи, котрі уже провели не одну таку процедуру.

  Коли у пацієнта вчасно діагностують захворювання сітківки ока, то йому призначають лазерне або хірургічне втручання. І не слід цього боятись. Навпаки, якщо ваш офтальмолог вважає, що лікування доцільне, отже є хороші шанси відновити ваш зір.

  В кожній окремій ситуації лікар формулює рекомендації спеціально для конкретного пацієнта. Тобто, тут немає загального порядку дій, адже кожна ситуація та організм — унікальні і багато факторів повинно бути враховано.

  Щоб ви зрозуміли трішки краще, які існують варіанти лікування сітківки ока, ми розповімо детальніше про кожен із методів.

  Лазерне лікування пошкоджень сітківки ока

  Лазерне лікування – це «периферична фотокоагуліця сітківки». Цей термін означає навмисне нанесення лазерних «опіків» на сітківку. Таке “припікання” тканин навколо розривів, дегенерацій або невеликих ділянок відшарування сітківки призводить до формування в цьому місці рубців.

  Таким чином сітківка наче «припаюється» до інших оболонок ока. Його застосовують, коли на сітківці є периферичні дегенерації, розриви або проліферативні тяжі, котрі ще не спричинили серйозних змін.

  Лікування лазером проводять із застосуванням місцевої анестезії. Триває сама процедура всього 10-15 хвилин.

  Хірургічне лікування пошкоджень сітківки ока

  Хірургічне втручання при захворюваннях сітківки буває двояке: екстрасклеральне та інтравітреальне.

  Нехай вас не лякають ці терміни. Далі ми пояснимо, що саме означає кожен з них.

  Екстрасклеральне пломбування — це хірургічна процедура, в ході якої із зовнішньої частини ока склеру «втискають» всередину силіконовою пломбою (так званою, поздовжньою «смугою», чи то «джгутом») у тому місці, де виявлено відшарування. Таким чином відновлюється контакт між судинною оболонкою та сітківкою.

  Офтальмолог може призначити додаткові процедури для досягнення кращого результату.

  Інтравітреальна хірургія — це хірургічне втручання, котре проводять всередині очного яблука. Лікар проводить маніпуляції для відновлення первинної структури ока.

  Реабілітація після операції

  Окрім вчасного проведення оперативного втручання, важливо дотримуватись рекомендацій офтальмолога в післяопераційний період.

  В першу чергу радять строго дотримуватись режиму закапування післяопераційних крапель. У наступні кілька місяців уникайте важких фізичних навантажень та занять спортом. Не відвідуйте сауну та не користуйтесь авіаперельотами (через перепади тиску). Також, не пошкодуйте грошей на якісні поляризовані сонцезахисні окуляри, адже у цьому випадку вони — медична необхідність, котра збереже ваш зір.

  І звісно ж — дотримуйтесь усіх індивідуальних рекомендацій.

  Інформація на цій сторінці має ознайомчий характер. Не використовуйте її для самодіагностики. При появі будь-яких незрозумілих вам симптомів чи погіршення зору — звертайтесь до лікаря офтальмолога, щоб отримати вчасну та кваліфіковану допомогу. 

  Телефонуйте для запису на консультацію!

   

  Довіра, здобута працею!