Виникли питання? Залиште свої контакти, і ми вам зателефонуємо

Головна Блог Комп’ютерне поле зору – “золотий стандарт” в діагностиці глаукоми

Комп’ютерне поле зору – “золотий стандарт” в діагностиці глаукоми

30.11.2017

Демчук Віталія Валентинівна

 

Автор: лікар-офтальмолог Демчук Віталія Валентинівна

 

 

Глаукома – це хронічне прогресуюче захворювання при якому незворотньо уражається зоровий нерв (відповідно, відбувається незворотня втрата зору)

Статична периметрія – метод визначення поля зору, при якому на поверхні півсфери через певні інтервали часу пацієнту представляються нерухомі тест-об’єкти («стимули») змінної величини і яскравості в фіксованій точці поля зору

Завдяки цьому статична периметрія не лише виявляє дефекти, але й визначає рівень світлочутливості сітківки в попередньо обумовлених ділянках, що дзволяє виявити захворювання на самій ранній стадії.

 • Поле зору (ПЗ) – видимий простір, що сприймається оком при нерухомому погляді.
 • Скотома – це зона втраченого або зниженого зорового сприйняття в межах поля зору, оточена зоною менш зниженого або нормального сприйняття світла.

Снимок

Скотоми бувають:

 • Фізіологічні – сліпа пляма (проекція ДЗН).
 • Патологічні – виникають внаслідок патології сітківки, ЗН або на рівні провідних шляхів.
 • Позитивні – пацієнти їх помічають
 • Негативні – виявляються лише при периметрії.
 • Абсолютні – повне випадіння зорових функцій.
 • Відносні – сприйняття об’єкту зберігається, але знижується його чіткість

Децибел (дБ) –  фізіологічна одиниця світловідчуття. Це поріг світлочутливості сітківки в одиницях, які знаходяться в оберненій залежності до апостиблів. Це означає, що чим вища інтенсивність стимулу, який сприймається певною ділянкою сітківки, тим нижче світловідчуття виражене в дБ і навпаки.

Особливість структури ДЗН полягає в тому, що аксони гангліонарних клітин сітківки в зоровому нерві групуються у пучки. При цьому нервові волокна, що ідуть з периферії сітківки в ДЗН розміщені ззовні, а ті, що формуються з центральних ділянок сітківки в ДЗН знаходяться з середини.

23

Дугоподібні волокна починаються з горизонтального шва  з темпорального боку. Огинаючи макулярну зону, вони формують в ДЗН верхньотемпоральний та нижньотемпоральний пучки. Між цими пучками є папіломакулярний пучок.

Тому при глаукомному ураженні ДЗН скотоми можуть знаходитись одночасно в парацентральній зоні та на крайовій носовій периферії.

 • Ураження одного чи декілька пучків призводить до утворення різних за формою та розміром скотом.
 • Все це пояснює особливість формування скотом та специфіку їх прогресування при глаукомних змінах.
 • Перші зміни в полі зору виявляються при втраті біля 40% нервових волокон в ДЗН.

ЗМІНИ ПОЛЯ ЗОРУ ПРИ ГЛАУКОМІ

ДИФУЗНА ДЕПРЕСІЯ

При глаукомі зустрічається найбільш часто, але разом з тим така зміна ПЗ не є специфічною ознакою даної патології. Картину дифузної втрати обумовлює безліч факторів: неправильна рефракція, помутніння оптичних середовищ, неуважність і хибно, негативні відповіді, а також дифузні ураження ЗН.

4

РАННІ ГЛАУКОМНІ ЗМІНИ В НИЖНЬОМУ ПОЛІ ЗОРУ \ РОЗШИРЕННЯ СЛІПОЇ ПЛЯМИ

 • Вони свідчить про ураження верхніх дуг нервових волокон.
 • Наприклад, у вигляді нижньої дугоподібної скотоми, що не досягає периферії з назальної сторони, або широкі скотоми, що з’єднується з сліпою плямою

.5

АСИМЕТРІЯ ВЕРХНІХ І НИЖНІХ ЧАСТИН \ ІЗОЛЬОВАНІ ТЕМПОРАЛЬНІ ДЕФЕКТИПри цьому варто звернути увагу і на карту можливих відхилень – при однаковому показнику (напр. 19 дБ) у пацієнтів понад 70 років, статистична програма надає більше значення змінам нижче від середньої лінії. Це свідчить, що невелика депресія у верхньому полі нерідко зустрічається в людей похилого віку в нормі, а у нижньому полі у вигляді дугоподібного розширення сліпого пятна – менш, ніж в 0,05% випадків

6

АСИМЕТРІЯ ВЕРХНІХ І НИЖНІХ ЧАСТИН ЧЕРЕЗ ГОРИЗОНТАЛЬНИЙ МЕРИДІАН \ НАЗАЛЬНА СХОДИНКА

7

ДУГОПОДІБНІ СКОТОМИ \ СКОТОМИ У ФОРМІ «КОМЕТИ»

 • Утворюються внаслідок поступового зливання парацентральних дефектів знизу або зверху. Скотоми у формі «комети» утворюються внаслідок поширення дугоподібних скотом до назального боку до горизонтального меридіана.

8

ПОДВІЙНА ДУГОПОДІБНА (КІЛЬЦЕВА) СКОТОМА

 • При розширенні екскавації до обох полюсів ДЗН дефекти найчастіше різні по величині – нижній більший. внаслідок поширення дугоподібних скотом до назального боку до горизонтального меридіана.

10

ЗАПУЩЕНА ГЛАУКОМНА ОПТИКОНЕЙРОПАТІЯ

 • Переважно ураження макулярних волокон і назальної частини сітківки виникає в останню чергу. Тому в термінальній стадії частіше залишаються центральні та темпоральні «острівки» чутливості.
 • 12
Довіра, здобута працею!