Автор: лікар-офтальмолог Демчук Віталія Валентинівна
Глаукома – це хронічне прогресуюче захворювання при якому незворотньо уражається зоровий нерв (відповідно, відбувається незворотня втрата зору)
Статична периметрія – метод визначення поля зору, при якому на поверхні півсфери через певні інтервали часу пацієнту представляються нерухомі тест-об’єкти («стимули») змінної величини і яскравості в фіксованій точці поля зору
Завдяки цьому статична периметрія не лише виявляє дефекти, але й визначає рівень світлочутливості сітківки в попередньо обумовлених ділянках, що дзволяє виявити захворювання на самій ранній стадії.
Скотоми бувають:
Децибел (дБ) – фізіологічна одиниця світловідчуття. Це поріг світлочутливості сітківки в одиницях, які знаходяться в оберненій залежності до апостиблів. Це означає, що чим вища інтенсивність стимулу, який сприймається певною ділянкою сітківки, тим нижче світловідчуття виражене в дБ і навпаки.
Особливість структури ДЗН полягає в тому, що аксони гангліонарних клітин сітківки в зоровому нерві групуються у пучки. При цьому нервові волокна, що ідуть з периферії сітківки в ДЗН розміщені ззовні, а ті, що формуються з центральних ділянок сітківки в ДЗН знаходяться з середини.
Дугоподібні волокна починаються з горизонтального шва з темпорального боку. Огинаючи макулярну зону, вони формують в ДЗН верхньотемпоральний та нижньотемпоральний пучки. Між цими пучками є папіломакулярний пучок.
Тому при глаукомному ураженні ДЗН скотоми можуть знаходитись одночасно в парацентральній зоні та на крайовій носовій периферії.
ЗМІНИ ПОЛЯ ЗОРУ ПРИ ГЛАУКОМІ
ДИФУЗНА ДЕПРЕСІЯ
При глаукомі зустрічається найбільш часто, але разом з тим така зміна ПЗ не є специфічною ознакою даної патології. Картину дифузної втрати обумовлює безліч факторів: неправильна рефракція, помутніння оптичних середовищ, неуважність і хибно, негативні відповіді, а також дифузні ураження ЗН.
РАННІ ГЛАУКОМНІ ЗМІНИ В НИЖНЬОМУ ПОЛІ ЗОРУ \ РОЗШИРЕННЯ СЛІПОЇ ПЛЯМИ
.
АСИМЕТРІЯ ВЕРХНІХ І НИЖНІХ ЧАСТИН \ ІЗОЛЬОВАНІ ТЕМПОРАЛЬНІ ДЕФЕКТИПри цьому варто звернути увагу і на карту можливих відхилень – при однаковому показнику (напр. 19 дБ) у пацієнтів понад 70 років, статистична програма надає більше значення змінам нижче від середньої лінії. Це свідчить, що невелика депресія у верхньому полі нерідко зустрічається в людей похилого віку в нормі, а у нижньому полі у вигляді дугоподібного розширення сліпого пятна – менш, ніж в 0,05% випадків
АСИМЕТРІЯ ВЕРХНІХ І НИЖНІХ ЧАСТИН ЧЕРЕЗ ГОРИЗОНТАЛЬНИЙ МЕРИДІАН \ НАЗАЛЬНА СХОДИНКА
ДУГОПОДІБНІ СКОТОМИ \ СКОТОМИ У ФОРМІ «КОМЕТИ»
ПОДВІЙНА ДУГОПОДІБНА (КІЛЬЦЕВА) СКОТОМА
ЗАПУЩЕНА ГЛАУКОМНА ОПТИКОНЕЙРОПАТІЯ