Виникли питання? Залиште свої контакти, і ми вам зателефонуємо

  Головна Блог Обладнання Щитовидна залоза – “щит” нашого організму перед багатьма хворобами.

  Щитовидна залоза – “щит” нашого організму перед багатьма хворобами.

  06.10.2018

   

   

  Автор: Герасименко Вікторія Володимирівна – лікар ендокринолог вищої кваліфікаційної категорії

   

   

   

  Однією із найважливіших ендокринних залоз в організмі по праву називають щитовидну залоза (ЩЗ), порівнюючи її із щитом, що стоїть на заваді всім негараздам.

  Щитовидна залоза  складається з двох часток, з’єднаних перешийком, що розміщені на передній поверхні шиї перед трахеєю, щільно обхоплюючи її спереду та з боків верхнього кільця.

  Основна функція ЩЗ

  Основна функція ЩЗ – це забезпечення організму достатньою кількістю тиреоїдних гормонів. Гормони ЩЗ: тироксин (Т4) та трийодтиронін (Т3) необхідні для нормального функціонування практично всіх органів та систем організму: регулюють процеси розвитку,  дозрівання,  всіх тканин та органів;

  Значення йоду для функціонування ЩЗ

  ЩЗ не може працювати без достатньої кількості йоду в організмі, оскільки він є невід’ємним компонентом її гормонів. Природним джерело йоду для людини є продукти:

  тваринного (60%),

  рослинного (34%),

  вода і повітря (по 3%).

  Добова потреба в йоді

  Згідно рекомендацій ВООЗ та ЮНІСЕФ

  • дітей до 2 років складає 90 мкг,
  • 2-12 років -120 мкг,
  • старші 12 років та дорослі -150 мкг,
  • вагітні – 250 мкг на добу.

  Безпечною вважається добова доза йоду до 500 мкг 

  Йододифіцитні захворювання

  У будь-якому віці може розвиватись зоб (дифузне збільшення ЩЗ або поява вузлів); порушення функції ЩЗ (гіпер- або гіпотиреоз); підвищена чутливість до радіоактивного випромінювання.

  Гормони ЩЗ

  Закладка ЩЗ відбувається на 3-4-й тиждень ембріонального розвитку. Приблизно в той самий час із нервової пластинки закладка ЦНС. ЩЗ плода набуває здатності захоплювати йод з 10-12-го тижня вагітності, а розпочинає синтезувати і секретувати тиреоїдні гормони тільки з 15-го. Таким чином, практично всю першу половину вагітності ЩЗ у плода ще не функціонує, а її розвиток повною мірою залежить від тиреоїдних гормонів вагітної.

  Гормони ЩЗ матері, проникаючи через плаценту, з самого початку приймають участь в закладці та розвитку органів та систем ембріона, особливо нервової, серцево-судинної систем та опорно-рухового апарату. Після 12-14 тижня вагітності ЩЗ плода починає виробляти свої гормони.

  У вагітних жінок підвищується ризик невиношування вагітності та вроджених аномалій плоду. У новонароджених дітей – ризик дитячої смертності на першому році життя, кретинізм, в подальші роки – затримка фізичного та розумового розвитку.

  Довіра, здобута працею!