Автор – лікар функціональної діагностики Файник Мар’ян Андрійович
Ультразвукова діагностика серця (ехокардіографія, ЕХО) необхідна для оцінки нормальної роботи серця. В ході обстеження враховуються наступні показники:
Перелік хвороб, що допомагає діагностувати ЕхоКГ:
УЗД застосовується не лише при оцінці ступеню патологічних змін в роботі серця, а й з профілактичною метою. Вона дозволяє вчасно виявляти найменші відхилення в роботі органу, попередити появу хвороби або запобігти її подальшому розвитку. Крім того, електрокардіографія на сьогоднішній день один з найбільш надійних методів виявлення вроджених або набутих вад серця.
Ще однією вагомою перевагою ЕхоКГ є універсальність (не має вікових протипоказань, дозволена вагітним та новонародженим, навіть використовується для діагностики плоду в утробі матері).
ЕХО серця рекомендовано для спортсменів (важкоатлети, марафонці, дайвери, люди, пов’язані з екстремальними видами спорту).
Кожні 5 років подібне обстеження необхідне для чоловіків після 40 років і жінок після 45 років.
На проходження діагностики може направити кардіолог чи терапевт при:
Ехокардіографія не потребує спеціальної підготовки. Єдина рекомендація – утриматись від прийому їжі за 3 години до безпосереднього обстеження, інакше завищена діафрагма може спотворити результати. Ви можете взяти з собою результати попереднього обстеження (якщо такі є) для прослідковування динаміки.
Для проходження діагностики вам необхідно роздягнутися до пояса та лягти на кушетку на лівий бік. Лікар-діагност нанесе на груди гель та розташує спеціальні датчики. Таке положення є найбільш оптимальним для УЗ-діагностики, оскільки тоді розширюється акустичне вікно і, ультразвукові датчики можуть вловити будь-які шуми і коливання серця.
Робота сканера займає не більше 15-20 хвилин, за цей час він обробляє та синхронізує отриману з датчиків інформацію та подає інформацію на монітор. В цей час ви можете розслабитися, оскільки процедура повністю безболісна.
Види ультразвукової діагностики серця розрізняються за способами відтворення ехосигналу: В-режим і М-режим.
М-режим дозволяє побачити серце, ніби згори, крім того, ця методика може використовуватись для діагностики новонароджених.
Двомірне УЗД відтворює зображення одразу в двох площинах, що дає змогу оцінити роботу серцевих м’язів.
Допплер-ехокардіографія сканує кровотік, його швидкість та характер переміщення крові. Виділяють імпульсно-хвильове допплер-ЕхоКГ, постійно-хвильове допплер-ЕхоКГ, кольорове допплер-ЕхоКГ, тканинне і енергетичне доплерівське обстеження.