Автор – Герасименко Вікторія Володимирівна – лікар ендокринолог вищої кваліфікаційної категорії
Раціональне харчування (від латинського rationalis розумний) – це фізіологічно повноцінне харчування, що враховує: характер праці, фізичну активність, вік. Воно сприяє: збереженню здоров’я, високої фізичної та розумової працездатності, а також активному довголіттю.
Раціональне харчування відноситься до факторів, що зміцнюють імунітет
Що таке метаболічний синдром?
Під цим поняттям експерти мають на увазі цілий комплекс порушень обміну речовин. До них відносять: ожиріння по абдомінальному-вісцеральному типу, гіпертонію, порушення ліпідного і вуглеводного обміну в організмі, збої у роботі дихальної системи, які трапляються переважно вночі.
Кожне із зазначених захворювань тісно пов’язане одне з одним. А їх комбінація визначає наявність у людини метаболічного синдрому.
Що лежить в основі метаболічного синдрому?
В основі патології лежить інсулінорезистентність. Говорячи простою мовою, це несприйнятливість тканин і клітин до інсуліну. Вони просто на нього не реагують, тому рівень цукру в крові не знижується, а людина постійно відчуває слабкість і втому.
У результаті виникає гіперінсулінемія, яка з часом може призвести до цукрового діабету, гіпертонії, атеросклерозу та інших неприємних наслідків.
Клінічна картина метаболічного синдрому
ЦІЛІ ЛІКУВАННЯ ОЖИРІННЯ
Продукти, які можна вживати без обмежень зелень, усі овочі, за винятком картоплі, чай, кава без додавання вершків і цукру
Продукти, які можна вживати у помірній кількості (половину від звичайної порції): нежирне м`ясо, нежирна риба, нежирні молочні продукти і сир, картопля, кукурудза, бобові, хліб, каші, фрукти (3-4 порції на день)
Продукти, які слід виключити із повсякденного раціону:
ЖИРИ – ПЛАСТИЧНИЙ МАТЕРІАЛ, ДЖЕРЕЛО ЖИРОРОЗЧИННИХ ВІТАМІНІВ
“приховані” – м`ясо, риба, молоко, сир
“явні” – масло, копченості, сало, смажене, майонез, сметана, зернята, горіхи
Добова потреба – 20-30 г масла, до 30-40 г сметани (10-15% жирності)
ВУГЛЕВОДИ
Легкі (швидкі) вуглеводи
цукор
солодощі (включно кондитерські
вироби, шоколад ), мед – виключаємо
Повільні вуглеводи (крохмалі)
Хліб – 1 шматок
Картопля – 1 середня картоплина
Макарони, каші, бобові – усі гарніри
по 1/2 склянки (2 ст. ложки з гіркою)
1 ХО (хлібна одиниця)= 12 г вуглеводів
Фрукти (окрім бананів, винограда, кавуна, дині, сухофруктів) – 1 апельсин, 1 яблуко, груша, персик, дрібні фрукти (мандарини, абрикоси, сливи) – 3 – 4 шт. ,чашка будь-яких дрібних ягід – 140-170 г
Рідкі молочні продукти – 1 склянка