Виникли питання? Залиште свої контакти, і ми вам зателефонуємо

    Головна Блог Про захворювання Щитовидна залоза – “щит” нашого організму перед багатьма хворобами.

    Щитовидна залоза – “щит” нашого організму перед багатьма хворобами.

    06.10.2018

     

     

    Автор: Герасименко Вікторія Володимирівна – лікар ендокринолог вищої кваліфікаційної категорії

     

     

     

    Однією із найважливіших ендокринних залоз в організмі по праву називають щитовидну залоза (ЩЗ), порівнюючи її із щитом, що стоїть на заваді всім негараздам.

    Щитовидна залоза  складається з двох часток, з’єднаних перешийком, що розміщені на передній поверхні шиї перед трахеєю, щільно обхоплюючи її спереду та з боків верхнього кільця.

    Основна функція ЩЗ

    Основна функція ЩЗ – це забезпечення організму достатньою кількістю тиреоїдних гормонів. Гормони ЩЗ: тироксин (Т4) та трийодтиронін (Т3) необхідні для нормального функціонування практично всіх органів та систем організму: регулюють процеси розвитку,  дозрівання,  всіх тканин та органів;

    Значення йоду для функціонування ЩЗ

    ЩЗ не може працювати без достатньої кількості йоду в організмі, оскільки він є невід’ємним компонентом її гормонів. Природним джерело йоду для людини є продукти:

    тваринного (60%),

    рослинного (34%),

    вода і повітря (по 3%).

    Добова потреба в йоді

    Згідно рекомендацій ВООЗ та ЮНІСЕФ

    • дітей до 2 років складає 90 мкг,
    • 2-12 років -120 мкг,
    • старші 12 років та дорослі -150 мкг,
    • вагітні – 250 мкг на добу.

    Безпечною вважається добова доза йоду до 500 мкг 

    Йододифіцитні захворювання

    У будь-якому віці може розвиватись зоб (дифузне збільшення ЩЗ або поява вузлів); порушення функції ЩЗ (гіпер- або гіпотиреоз); підвищена чутливість до радіоактивного випромінювання.

    Гормони ЩЗ

    Закладка ЩЗ відбувається на 3-4-й тиждень ембріонального розвитку. Приблизно в той самий час із нервової пластинки закладка ЦНС. ЩЗ плода набуває здатності захоплювати йод з 10-12-го тижня вагітності, а розпочинає синтезувати і секретувати тиреоїдні гормони тільки з 15-го. Таким чином, практично всю першу половину вагітності ЩЗ у плода ще не функціонує, а її розвиток повною мірою залежить від тиреоїдних гормонів вагітної.

    Гормони ЩЗ матері, проникаючи через плаценту, з самого початку приймають участь в закладці та розвитку органів та систем ембріона, особливо нервової, серцево-судинної систем та опорно-рухового апарату. Після 12-14 тижня вагітності ЩЗ плода починає виробляти свої гормони.

    У вагітних жінок підвищується ризик невиношування вагітності та вроджених аномалій плоду. У новонароджених дітей – ризик дитячої смертності на першому році життя, кретинізм, в подальші роки – затримка фізичного та розумового розвитку.

    Довіра, здобута працею!