Дякуємо. Ми Вам перетелефонуємо впродовж дня

28-12-2016

Як вберегти дитину від застуди, грипу та інших ГРВІ?

…Бабуся кутає маля як капусту і  не пускає гуляти на двір довше, ніж на 15 хв  (адже там МОРОЗ!), дідусь змушує їсти часник, тато накупив розрекламованих препаратів для профілактики грипу та застуди.  ДЕ ІСТИНА?   Сезонний спалах ГРВІ та  епідемія грипу не причина для паніки.

Щоб знати, як з ворогом боротись, потрібно його знати в лице. Спочатку, давайте розберемось в цих поняттях.

Застуда – хворобливий стан спричинений переохолодженням. Застуджена людина не може заразити інших. В інтернеті є багато порівняльних таблиць, як по симптомах відрізнити застуду від ГРВІ але, нажаль, не все так однозначно. Ці захворювання можуть протікати по-різному.

ГРВІ (Гострі респіраторні вірусні інфекції) – збірна назва групи інфекційних  захворювань, причиною яких є віруси, що в першу чергу  уражають дихальні шляхи. Вони потрапляють в організм через слизові оболонки повітряно-крапельним (чхання, кашель) або контактним (рукостискання, спільне користування предметами побуту) шляхом від хворої людини до здорової. Поза людським організмом вірус довго жити не може** До них належать: грип, парагрип, аденовірусна інфекція, РС-інфекція.

Грип – захворювання, що належить до групи ГРВІ та викликається вірусом грипу. Підтвердити діагноз «Грип» можна лише після проведення спеціальних лабораторних досліджень.

**Цікавий факт: в повітрі вірус грипу живе 2-9 годин, на склі – 10 днів, на тканинах – 10 годин, на паперових виробах – 12 годин, на шкірі людини – 15 хвилин, на пластмасових та металевих предметах – 1-2 дні, в мокроті (якщо вірус грипу був у ній) зберігається 7-14 днів.

Тепер аналізуємо отриману інформацію і робимо логічні висновки.

  1. КАРАНТИН. Віруси не виникають «самі по собі» а передаються від хворої людини («носія»). Отже, немає хворої людини поруч – немає ризику захворіти. Потрібно виключити або максимально обмежити контакт з хворими, адже ми не можемо бути впевнені, що це простуда а не ГРВІ.
  2. ВУЛИЦЯ. На вулиці (окрім місць значного скупчення людей – зупинки, ринки тощо) кількість хворих людей на кубометр простору значно менша ніж в квартирі, школі, поліклініці. Тому ризик захворіти на вулиці насправді значно менша. Гуляння тільки сприятиме здоров’ю, особливо на морозі (віруси на морозі не живуть).
  3. ОДЯГ. Якщо дитину надмірно вкутати, рухаючись вона швидко спотіє, а це вже ризик застудитись. Одягаючи маля найкраще керуватись правилом «+1» – на один шар одягу більше ніж би Ви використали для себе.
  4. ПРОВІТРЮВАННЯ. Важливим фактором профілактики є часте провітрювання кімнати. Це потрібно не лише для очищення повітря від вірусів, а і для насичення його киснем ( опалювальні прилади, що використовуються взимку інтенсивно спалюють кисень)
  5. ВОЛОГЕ ПРИБИРАННЯ. Віруси можуть осідати на предмети наче пил і уже контактним шляхом потрапляти в організм. Особливо враховуючи, що малюки все люблять досліджувати через ротик :). Отож, вологе прибирання потрібно робити обов’язково, бажано двічі на день – рано та ввечері. Не забувайте, також, мити дитячі іграшки.
  6. ЗВОЛОЖУВАННЯ ПОВІТРЯ. Ще один надзвичайно важливий фактор, про який часто забувають – це зволоження повітря в кімнаті. Сухе повітря пересушує слизову носика. Це призводить до мікротріщинок, що є відкритими  воротами для інфекції. Гарно зволожена слизова створює ефективний бар’єр між вірусами та організмом. Зволожувати можна по-різному: від мокрих полотенець, тарілки з водою біля батареї до спеціальних  зволожувачів. Найефективнішими вважаються так звані «мийки» повітря – вони не лише ефективно зволожують а і очищають повітря в кімнаті. Також, рекомендують додатково зволожувати носик за допомогою спеціальних розчинів.
  7. ОСОБИСТА ГІГІЄНА. При чханні найбільше вірусів осідає на руках, а далі через рукостискання або предмети побуту потрапляти до здорової людини. Часте миття рук (особливо після відвідування громадських місць), використання  індивідуальних полотенець. Під час епідемії грипу хорошою практикою є, коли кожен член родини має особисте горня, тарілку, виделку і т.д. Якщо, в сім’ї є хтось хворий – то для нього це правило  обов’язкове до виконання.
  8. ЗМІЦНЕННЯ ОРГАНІЗМУ. Аксіома єдина – чим здоровіший організм, тим міцніша імунна система. Чим міцніша імунна система, тим краще вона протистоїть інфекції і не допускає розвитку хвороби. Повноцінне харчування, відсутність шкідливих звичок, зайняття спортом, закалювання – ось справжні чинники міцної імунної системи.
  9. ГРУДНЕ ГОДУВАННЯ. Окремо хочеться згадати про найменшеньких. Найкращий захист для грудних діток – це грудне молоко. З грудним молоком дитина отримує готовий імунітет від багатьох хвороб якими хворіла мама. Навіть якщо Ви самі захворіли на грип, ні в якому разі не припиняйте грудне вигодовування. Звісно, з молоком до дитини можуть потрапити віруси грипу, але також потраплять і антитіла, що будуть з ним боротися. Існує чіткий перелік захворювань, що є протипоказом до грудного вигодовування. Подібні рішення вимагають  обов’язкової консультації лікаря.

Сподіваємось, наші поради Вам допоможуть. Будьте здорові!

Довіра, здобута працею!